Ogród wertykalny w twoich czterech ścianach

ogrody wertykalne

Zieleń jest znana w naszej kulturze głównie jako kolor nadziei. Jej działanie terapeutyczne jest jednak znacznie ważniejsze. Zieleń to kolor soczysty, a więc kojarzy się z życiem i świeżością. Przywołuje na myśl bujne tropikalne lasy, a więc coś odległego, niezwiązanego z codziennymi obowiązkami. Warto wprowadzić ją do swojego mieszkania, aby cieszyć się poczuciem komfortu i spokojem.

 

Poczuj się jak w plenerze

Im bliżej natury, tym lepiej. Mieszkając w centrum miasta czasem trudno o kontakt z przyrodą i wtedy warto pokusić się o ogród wertykalny. Jest to wynalazek, który pozwala dosłownie otoczyć się zielenią. Niczym ogromne akwarium, ściana pełna roślinności, ogrody wertykalne dają się tętnić życiem. Pełni niezwykłą funkcję dekoracyjną oraz sprawia, że mieszkanie wydaje się cieplejsze. Przydaje się podczas długich godzin przed ekranem monitora jako miejsce, w które chwilami można skierować zmęczony wzrok. Uczucie ukojenia gwarantowane!

 

Jak założyć i prawidłowo dbać o ogród wertykalny?

Wbrew pozorom, zamontowanie oraz pielęgnacja ściennego ogródka nie muszą być wcale skomplikowanymi czynnościami. Wszystko zależy oczywiście od tego jaki obszar ściany ma zajmować konstrukcja oraz od fantazji właściciela. Należy pamiętać o tym, że nie każde miejsce będzie dobre na założenie ogródka. Najbardziej odpowiednia będzie zazwyczaj ściana dobrze nasłoneczniona (w zależności od gatunków roślin jakie chcemy hodować) oraz wytrzymała na obciążenia. W razie wątpliwości zawsze warto skorzystać z usług specjalistów.

Ogrody wertykalne

Zadbaj o nie

Aby zielone ściany zawsze były zielone, warto zadbać już przy wyborze roślinności. Gatunki które zawitają na jednej elewacji powinny mieć podobne wymagania świetlne oraz nie powinny się wzajemnie wykluczać. Nie chcąc ryzykować, można po prostu postawić na rośliny o niskich wymogach pielęgnacyjnych, których znajdziemy na rynku bardzo dużo. Będą to np. różnego rodzaju bluszcze i pnącza.

Na koniec należy pamiętać, że roślina to organizm wymagający uwagi i delikatności. Posiadanie i dbanie o swój mały kawałek dżungli na pewno przyniesie dużo satysfakcji oraz wiele kojących chwil.