Sprowadzanie samochodu z Niemiec i użytkowanie ich lub sprzedawanie na terenie Polski jest często stosowaną praktyką. Głównie przez wzgląd na to, że za zachodnią granicą poszczególne modele można nabyć o wiele taniej. Ponadto używane pojazdy niemieckie z reguły odznaczają się dobrym lub bardzo dobrym stanem technicznym. Decydując się na zakup auta w Niemczech należy jednak wziąć pod uwagę koszty związane z jego sprowadzeniem do kraju.

Przetłumaczenie dokumentów
Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku zakupu auta za zachodnią granicą jest posiadanie kompletu dokumentów w języku polskim. Rzadko zdarza się, by niemiecki sprzedawca oferował je od ręki; zazwyczaj osoba kupująca sama musi zatroszczyć się o kwestię przekładu pism z niemieckiego na polski. Należy mieć na uwadze, że taki przekład musi być dokonany przez tłumacza przysięgłego. W Niemczech koszt usługi wynosi minimum dwieście złotych. Istnieje również możliwość przekładu dokumentów w późniejszym czasie – już na terenie Polski, gdzie z pewnością uda się znaleźć tańszego usługodawcę. Jest to jednak dość ryzykowane, ponieważ wymaga dokonania zapłaty przed możliwością zapoznania się treścią podpisywanej umowy.
sprowadzanie samochodu z niemiec

Wizyta w niemieckim Wydziale Komunikacji
Zakup auta w Niemczech wymaga także złożenia wizyty w tamtejszym Wydziale Komunikacji. W niniejszym urzędzie pojazd zostanie wyrejestrowany, a na potrzeby wyjazdu z kraju otrzyma specjalne wyjazdowe tablice rejestracyjne. Oczywiście zarówno wyrejestrowanie, jak i wyrobienie tablic wiąże się z dodatkowymi kosztami dla nowego właściciela.

Opłaty w polskim Urzędzie Celnym
Kolejne opłaty nalicza polski Urząd Celny. Zakup samochodu za granicą wymaga zgłoszenia w niniejszej instytucji, która następnie nalicza opłaty uzależnione od wartości nabytego pojazdu oraz pojemności jego silnika