Wojna zakończyła się wiele lat temu, tymczasem raz za razem słyszy się o wydobytych w rozmaitych miejscach Polski niewybuchach. Zwykle dzieje się to w trakcie prac ziemnych przeprowadzanych przy budowaniu domu czy osiedla, a również w ciągu pracy na działce. Notorycznie słychać również o katastrofalnych wynikach takich niespodzianych spotkań z niewybuchami.

Szczególnie niebezpieczne jest zaciekawienie młodzieży owymi reliktami powojennymi. Nadzwyczaj często zbierają oni bowiem i składują rozmaite sprzęty wojskowe, a pośród nich także te groźne. Wobec tego nadal dochodzi do zdarzeń, niekiedy zabójczych. Młodzi ludzie, a nawet często starsi panowie, nie są świadomi grożącego im ryzyka.

usługi saperskie


Każdy w takim przypadku ma obowiązek wiedzieć, co mu zagraża oraz jak powinien postąpić po wynalezieniu niewybuchu.
Przede wszystkim w żadnym razie nie poruszać, a zatem nie przestawiać, nie rzucać i wykopywać, i nie rozbrajać samodzielnie. W takiej sytuacji podstawową oraz najistotniejszą rzeczą będzie ochronienie punktu znaleziska oraz powiadomienie policji. Można też zameldować to straży pożarnej czy miejskiej. Za kolejne postępowanie aż do nadejścia saperów odpowiada policja.

Na obszarze naszego państwa działają działalności, które proponują usługi saperskie. Mieszczą one identyfikację i oczyszczenie ziemi z niewybuchów, niewypałów oraz wyszukanej amunicji. Pełnią także ochrona nad pracami ziemnymi w czasie różnych inwestycji budowlanych i w czasie rozbiórki budynków procedurami wybuchowymi. Przedmioty zagrażające i wybuchowe wydobywają także z wody. Rzecz jasna angażują doświadczonych ekspertów: minerów, zawodowych nurków oraz operatorów fachowego sprzętu wykrywającego. Większość pracowników jest w stanie też pochwalić się długoletnim doświadczeniem zyskanym w profesjonalnej służbie wojskowej nie jedynie na terenie naszego państwa, ale też w misjach cudzoziemskich.