Parapet to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych detali architektonicznych. Wystający delikatnie do wewnątrz budynku często pełni rolę półki, biurka, miejsca ustawiania pokojowych roślin bądź nawet podstawy pod teleskop. Jak rzekł jeden z antycznych filozofów „okno to brama do świata, zaś parapet jest jej fundamentem”. Warto więc zadbać, by budując dom zakupić solidne, trwałe i dobrze wyglądające parapety by nie wstydzić się gdy ktoś wyglądając przez okno oprze się właśnie o parapet. W starożytności parapety wykonywano ze wszystkiego od drewna po marmur i były one w zasadzie jednym z elementów okna. Przez kolejne epoki parapet wydzielił się jako odrębny detal i takim już pozostał. Moda na parapety wykonywane z lastrika przeminęła szybciej niż się rozpoczęła, gdyż były one nietrwałe, a ich wygląd odstraszał. Nie pomogło malowanie, szlifowanie czy piaskowanie. Parapety z lastrika okazały się po prostu brzydkie i nietrwałe. Szkoda nawet odnosić się do wyglądu tworzonych w PRL-u parapetów z lanego betonu czy żużlobetonu. Po nich pozostały do dziś tylko wystające z muru skorodowane druty, co naprawdę odstrasza.

Jakie więc parapety wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że parapet musi komponować się ze stylem wnętrza, które zdobi. Rodzajem parapetu komponującym się z każdym stylem są parapety kamienne, należy jedynie odpowiednio dobrać ich kolor oraz gatunek kamienia. Wyróżniamy w tym zakresie parapety z granitu, marmuru, trawertynu i piaskowca. Zależnie od partii, z której pochodzi materiał (polski, włoski, indyjski, skandynawski) parapet będzie różnił się zarówno odcieniem, ułożeniem żyłek jak i oczywiście ceną.
parapety kamienne Radom
Przykładowo, jeśli cenisz sobie styl klasyczny, jesteś uporządkowanym człowiekiem, a pomieszczenie pragniesz utrzymać w zimnych barwach najlepszym wyborem będą parapety kamienne z granitu. Jeżeli lubisz ciekawe nieregularne wzory i nudzi cię symetria, powinieneś dobrać parapety z trawertynu bądź piaskowca. Dla osób pogodnych i rozrywkowych idealny będzie marmur.

Najszybszy montaż i najlepsze ceny kamiennych parapetów w naszym kraju zapewnia firma parapety kamienne radom.