Od czego w ogóle zależy trwałość budynku

Trwałość budynku zależy od wielu czynników, ale jak w wielu innych dziedzinach życia kluczowe są fundamenty, a te z kolei zależne są od gruntu. Nie każdy oczywiście jest odpowiedni, ale mamy to szczęście że metod na wzmocnienie gruntu jest całkiem sporo co bardzo ułatwia postawienie np. domu w wymarzonym miejscu.
Zacznijmy od najprostszej przechodząc stopniowo do tych bardziej skomplikowanych.

Najpopularniejsze metody wzmocnienia gruntu

1. Ubijanie

Moczymy grunt niewielką ilością wody i ubijamy go ubijakami mechanicznymi lub ręcznymi.

2.Zastrzyki z zaprawy cementowej

Metoda dotyczy gruntów, które są słabe i sypkie i polega na wbiciu rur stalowych na odpowiedniej głębokości i doprowadzenie gumowymi przewodami płynnej zaprawy cementowej, która wypełnia przestrzeń w gruncie.

3.Metoda Jet Grounting

Sposób dla wszelkiej jakości gruntów polegający na mieszaniu gruntu z zaczynem stabilizującym. Technologia ta polega na na wykorzystaniu wysokoenergetycznego, skoncentrowanego strumienia wody lub zaczynu cementowego do formowania w gruncie brył cementogruntu. Proces dzielimy na cztery etapy: przygotowanie, rozluźnianie, cementowanie i formowanie brył.

4, Kolumny wapniowo-cementowe

Dość skomplikowany sposób dzielący się na kilka etapów. Szczególnie przydatny dla gruntów spoistych i organicznych o bardzo dużym nawodnieniu.

5.Wibroflotacja i wibrowymiana

Wzmaciamy tymi metodami grunty spoiste i sypkie, ale po kolei

Wibroflotacja- Wibroflokator, który jest zawieszony na linie pod własnym ciężarem wbija się w glebę przy pomocy wody, która wydobywania się z jego głowicy. W zagłębienie, które wytworzy wsypuję się kruszywo

Wibrowymiana – wibroflotator zawieszony na linie przy podpłukiwaniu formułuje otwór, który wypełniamy kamieniwem zagęszczanym przez wibrator

6.Metoda elektroosmozy

Polecana na gruntów bardzo wilgotnych, które wymagają jednocześnie osuszenia.Wprowadzamy w grunt pręty aluminiowe i rury stalowe, które służą za elektrod. Przepuszczenie prądy spowoduje ruch wody od pręta do rur z których wodę usuwa się już pompami.

 

wzmocnienie gruntu